مثل همه، مثل هیچ‌کس مطلب ویژه

  • مجید صادقی
  • سه شنبه, 02 بهمن 1397 ساعت 16:08

تابه‌حال دقت کرده‌اید به اینکه هر وقت دولت قصد انجام کاری را دارد، همه شبکه‌های تلویزیون و رادیو و برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شروع می‌کنند به خاطره گویی؟!


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، مجید صادقی در آخرین یادداشت خود نوشت: تابه‌حال دقت کرده‌اید به اینکه هر وقت دولت قصد انجام کاری را دارد، همه شبکه‌های تلویزیون و رادیو و برخی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها شروع می‌کنند به خاطره گویی؟!

مثلاً وقتی قراراست یارانه بدهند، به‌طور ناگهانی همه رسانه‌ها یادشان می‌آید که اتفاقاً در بعضی کشورهای  فرنگی هم ملت یارانه نقدی می‌گیرند.

یا اگر قرار باشد یارانه را حذف کنند درست هم‌زمان با این تصمیم، شبکه‌های تلویزیونی نشان می‌دهند که مردم کشوری در یک‌گوشه دنیا، یارانه‌های نقدی‌شان را می‌ریزند داخل جوب، چراکه عقیده دارند اصلاً یارانه خیروبرکت را از زندگی‌شان برده، پس بهتر است ما هم یارانه نگرفته در سامانه‌ جدید دولت که به نام «یارانه‌ات را از من بگیر، اما خنده‌ات را نه» گزینه‌ انصراف را انتخاب کنیم!

این قضیه در مورد حوادث هم اتفاق می‌افتد، کافی است یک روز طبق معمول تصادف هولناکی دریکی از جاده‌ها رخ بدهد، فوراً خاطرات مربوط به آمار تصادف‌ در کوره‌راه‌های ایالت‌های سرزمین‌های دور از دسترس ارائه می‌شود!

این روزها، زمان پیشنهاد قانون بودجه از طرف دولت و همچنین  بررسی و تصویب بودجه از طرف مجلس است.

بر همین اساس ما که در بزنگاه‌های حساس سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... عادت کرده‌ایم نگاهی به دیگران داشته باشیم، در مسئله بودجه هم همین روش را دنبال می‌کنیم!

از هر کشور به‌عنوان نمونه، چیزی را انتخاب می‌کنیم و نتیجه این می‌شود که هم مثل آسیایی‌ها نفت می‌فروشیم، هم مثل اروپایی‌ها مالیات را بالا می‌گیریم، هم‌روی گردشگری حساب می‌کنیم، هم صادرات غیرنفتی را محور قرار می‌دهیم، هم یارانه به خرید گندم اختصاص داده، هم یارانه سوخت را حذف و پولش را به مردم پرداخت می‌کنیم  و دوباره آن را با گران کردن حامل‌های انرژی، از مردم پس می‌گیریم.

درنهایت اقتصاد آشفته ما از هیچ الگوی پذیرفته‌شده‌ اقتصادی در جهان تبعیت نمی‌کند.

آنچه پس از تصویب بودجه در عمل اتفاق می‌افتد این است که ناگهان وسط زمستان سردی که دنیا را فراگرفته، نفت در بازار جهانی افت قیمت شدید پیدا می‌کند، گردشگر به دلیل مسائل داخلی و منطقه‌ای به کشورمان نمی‌آید، گندم دچار سن زدگی و سرمازدگی می‌شود، بدهکاران مالیاتی فرار مالیاتی می‌کنند و اگر شرایط برای رخ دادن اختلاس هم فراهم شود، یک یا چند تن از مدیران، دستی بر آتش اختلاس گرم می‌کنند و حتی ممکن است دادگاهی در ماداگاسکار به دلیل وقوع رانش زمین در غرب آفریقا سرمایه‌های ملی را دریکی از بانک‌های اروپایی بلوکه کند!

در چنین شرایطی دولت برای هزینه‌های جاری‌اش از بانک‌ها قرض می‌گیرد و بانک‌ها هم با دادن وام با کارمزد و سود بانکی بالا به مردم بی‌پول که یارانه‌هایشان قطع، نان‌شان گران و بازارشان کساد شده، پولی که به دولت قرض داده‌اند را فوراً به صندوق‌هایشان برمی‌گردانند! و ضمن اینکه همان وجه را از دولت بعداً پس خواهند گرفت، مبلغی هم از جریمه‌ دیرکرد اقساط وام‌گیرنده‌ها، درآمد خواهند داشت.

آن‌وقت است که رسانه‌ها شروع می‌کنند به نشان دادن صحرای آفریقا که بی‌آب‌وعلف مانده و اتفاقاً آنجا هم چیزی نیست که مردم بخورند و اصولاً همه جای دنیا همین شکلی است که می‌بینید!

مثلاً خواهند گفت که بحران‌های شدید اقتصادی پنج قاره را درنوردیده، بورس مرکزی کشورهای صنعتی به خاک سیاه نشسته، گدایی پیشه‌ اصلی ساکنان اتحادیه اروپا شده و از این قبیل روایت‌ها ...

از همه این حرف‌ها که بگذریم...

اگر باور ندارید که همه جای دنیا همین‌طور است، می‌توانید تشریف ببرید و با چشم خودتان ببینید،

اما قبل از رفتن باید عوارض خروج از کشور را که به‌تازگی چند برابر شده بپردازید!

انتهای پیام/ 96/10/15

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید